31 sierpnia 40-osobowa grupa dzieci wzięła udział w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik. Wyjazd obejmował wejście na seans do planetarium oraz zwiedzanie samego Kopernika. Niektórzy pierwszy raz byli w „muzeum”, w którym można wszystko dotknąć i wszystkiego wypróbować. Wyjazd został dofinansowany ze środków pozyskanych przez Kuźnię Inicjatyw „Wiskitki.org” z 1% podatku.

Chcieliśmy pokazać dzieciom z naszej gminy naukę od tej praktycznej strony – mówi Jakub Kamiński, prezes Kuźni Inicjatyw „Wiskitki.org” – Nasi uczestnicy mogli np. zobaczyć jak produkuje się prąd, czy jak działa młyńskie koło. Największą radość sprawił symulator tonącego statku, gdzie trzeba było wchodzić na pokład pod bardzo dużym kątem.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy planetarium, gdzie obejrzeliśmy film pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce”. Dowiedzieliśmy się z niego o codziennych zjawiskach astronomicznych. Co się dzieje na niebie? Dlaczego Słońce świeci i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Film opowiada też o gwiazdozbiorach, podróżach kosmicznych i lądowaniu na Księżycu. Przed seansem odbył się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów planetarium.

Ogromną radość sprawiło naszym dzieciakom możliwość sprawdzania wszystkich instalacji. Kopernik to jest bowiem zwyczajne muzeum. To swego rodzaju stacje doświadczalne, które bez udziału, akcji i zaangażowania zwiedzających – pozostają martwe. Napis „nie dotykać”, szklane gabloty, zakaz rozmawiania? Tu tego nie znajdziemy. W Koperniku wszystkiego trzeba dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć – aby uruchomić eksponat. Co też z uśmiechem na ustach czyniliśmy.

Share Button
Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik