W dniach 13-15 września Mateusz Jędral i Jakub Kamiński z zarządu Kuźni Incjatyw „Wiskitki.org” wzięli udział w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku, zorganizowanej przez Centrum Wsparcia i Informacji dla Organizacji Pozarządowych z Puszczy Mariańskiej. Przez trzy dni nasza ekipa wspólnie z innymi organizacjami z powiatu żyrardowskiego poznawała specyfikę działania różnych podmiotów społecznych w Międzyborzu, Wrocławiu, Wleniu i Strzegomiu. Wszystko po to, aby zainspirować i zmotywować się do aktywnej pracy na rzecz naszych społeczności.

DSC_0563 DSC_0568

Pierwszym przystankiem był Międzybórz – mała gmina, gdzie mieszkańcy już po raz drugi zorganizowali Święto Grzyba Leśnego. Poznaliśmy członków lokalnego partnerstwa, z jej szefową Danusią, próbowaliśmy lokalnych potraw i dobrze się bawiliśmy przy ludowych taktach. Święto zostało zorganizowane dzięki współpracy samorządu, mieszkańców oraz przedsiębiorców i było świetnym początkiem naszej wyprawy.

DSCN0115DSCN0136
Sobota to bardzo aktywny czas spędzony we Wrocławiu. Spotkaliśmy się z przedstawicielami Spółdzielni Socjalnej PANATO. Grupa artystów, grafików zupełnie się nieznających, otworzyła wspólnie firmę zajmującą się reklamą i tworzeniem nietuzinkowych gadżetów, jak np. betonowy pendrive. Oprócz tego są zapalonymi społecznikami. Angażują się w pracę na rzecz kamienicy, gdzie pracują (pomagają dzieciom w lekcjach, organizują wolny czas) oraz całej dzielnicy Wrocławia. W spółdzielni mieliśmy także szkolenie z marketingu organizacji pozarządowych prowadzone wspólnie przez PANATO i Regionalne Centrum Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych z Wrocławia. Druga część dnia to spacer po magicznym starym mieście we Wrocławiu i podziwianie Panoramy Racławickiej.

DSCN0178 DSCN0204

Ostatni dzień upłynął na poznaniu Wlenia i dynamicznej Pani Dyrektor Domu Kultury. W bardzo trudnych warunkach społecznych Pani Dyrektor animuje fantastyczne działania, jak stworzona wspólnie z mieszkańcami Bawialnia dla dzieci, ścieżka historyczna na najstarszy murowany zamek w Polsce, czy coroczne Święto Wlenia. Po południu odwiedziliśmy Strzegom, gdzie lokalne władze stworzyły dla organizacji pozarządowych Centrum Aktywności Lokalnej KARMEL. Jest to miejsce o powierzchni 1000 m2, w którym społecznicy mogą mieć swoje biura i prowadzić rozmaite działania. Poznaliśmy lokalne seniorki, które ugościły nas przepyszną kawą i ciasteczkami oraz poznawaliśmy specyfikę działań Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, która od kilku lat działa w Strzegomiu.

Trzy dni bardzo aktywnie spędzone dały nam mnóstwo doświadczeń i inspiracji do dalszej pracy. Warto było.

Share Button
Poznaliśmy społeczny Dolny Śląsk