Dzięki współpracy Kuźni Inicjatyw „Wiskitki.org” i założycieli Parku Wiejskiego w Antoniewie mieliśmy możliwość zaprosić mieszkańców Gminy Wiskitki do udziału w ciekawym projekcie współfinansowanym ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie.DSCN0308

Celem projektu była promocja i odtworzenie wśród lokalnej społeczności motywacji do pielęgnowania naturalnego środowiska i życia w symbiozie z naturą poprzez powrót do tradycji zakładania ogrodów naturalnych i ogrodów wiejskich. Zrealizowaliśmy powyższy cel poprzez kilka działań. Po pierwsze odbyła się wizyta uczestników w Parku Wiejskim w Antoniewie, gdzie uczestnicy mogli poznać na żywo specyfikę ogrodu naturalnego z jego florą i fauną. Rozmowy prowadzone przy ognisku na zakończenie wycieczki dotyczyły osobistego stosunku uczestników do ogrodu naturalnego. Wszyscy podkreślali swoje zaskoczenie różnorodnością świata przyrodniczego jaki odnaleźli w ogrodzie naturalnym. Zauważyli również wartość starych odmian drzew i krzewów, które pięknie komponują się z nowymi odmianami.

_95A4257

W warsztatach plastycznych wzięło udział 15 osób. Uczestnicy projektu podzielili się na dwie grupy. Pierwsza 8-osobowa grupa dorosłych i młodzieży realizowała zajęcia z tkania gobelinów. Druga grupa dzieci w wieku od 6 do 12 lat malowała na szkle i modelowała zwierzęta w glinie ceramicznej. W trakcie warsztatów powstawały projekty i dzieła plastyczne przedstawiające florę i faunę ogrodu wiejskiego. Uczestnicy warsztatów swoimi pracami pokazali jakie ogromne pokłady piękna i dobra drzemią w człowieku. Sztuka pomogła nam przekształcić przyrodę w piękne dzieła plastyczne. Podczas spotkań panowała wspaniała, rodzinna atmosfera. Powstaniu prac towarzyszyła radość, poczucie satysfakcji i spełnienia. Po zakończeniu warsztatów i omówieniu wyników przystąpiliśmy do zorganizowania wystawy powstałych prac. Wystawa spotkała się z ciepłym przyjęciem lokalnej społeczności. Wspaniałe gobeliny, kolorowe malarstwo na szkle, bajeczne zwierzęta wzbudzały zachwyt i wywoływały na twarzach zwiedzających uśmiech.

_95A4291

Chcąc zwiększyć i utrwalić efekty oddziaływania naszego projektu na lokalną społeczność przygotowaliśmy kalendarz ścienny na 2015 r. ilustrowany pracami uczestników projektu. Kalendarz łącznie z artykułami prasowymi, publikacjami na stronie internetowej oraz profilu na Facebook-u sprawiły, że idea ogrodu naturalnego ożyła.

logo_FIOMLProjekt dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My.

Share Button
Poznaliśmy wiejskie ogrody