Grupa nieformalna PROJEKTmiasto, którą tworzą trzy żyrardowianki, dzięki uzyskanym funduszom programu FIO – Mazowsze Lokalnie przeprowadziła działania pod hasłem „Wielokulturowość to nie nowość – Żyrardów szyje i spaceruje”. Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” była Wnioskodawcą formalnym projektu. W październiku 2014 r. zgodnie z zaplanowanym harmonogramem działań odbyły się wielopokoleniowe warsztaty szycia z lnu – materiału szczególnie ważnego dla historii Żyrardowa, a także spacery śladami wielokulturowej historii miasta. Celem podjętych przez grupę działań było przybliżenie historii Żyrardowa, a także aktywne, twórcze spędzenie wolnego czasu. W przygotowanych wydarzeniach mógł wziąć niemal każdy – od dzieci po seniorów. Zaplanowane warsztaty szycia odbyły się w Osiedlowym Domu Kultury i w Centrum Kultury. Uczestnikami warsztatów, którzy skorzystali z zaproponowanych zajęć, byli zarówno uczniowie lokalnych szkół jak i mieszkańcy Żyrardowa zainteresowani kreatywnym spędzeniem sobotniego popołudnia. Wielopokoleniowe spotkania upłynęły w miłej i bardzo twórczej atmosferze. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, herbaty i kawy.

1375802_1708313842726611_7554428972448488618_n

Dzięki spacerom zorganizowanym w ramach projektu, ich uczestnicy mieli okazję zwiedzić miejsca, które na co dzień wydają się niedostępne mijającym je przechodniom. Spacerowicze z ogromną ciekawością odwiedzali m.in. kaplicę, w której mieści się Kościół Zielonoświątkowy przy ul. Kościelnej (w przeszłości kaplica czeskich kalwinów) czy kościół Baptystów mieszczący się przy ul. 1 Maja. Miejsca te dzięki uprzejmości lokalnych parafii były udostępniane zwiedzającym w rozmaitych dniach i godzinach. W ramach projektu powstała także mapa, na której zaznaczono miejsca związane z wielokulturową historię miasta. Dzięki zgromadzeniu grupy odbiorców w różnym wieku udało się zintegrować lokalną społeczność miasta poprzez działania artystyczne i poznawcze.

logo_FIOMLProjekt dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My.

Share Button
Żyrardów szyje i spaceruje