Zapraszamy młodzież do działania

W naszym stowarzyszeniu rusza program #LiderzyNaPropsie adresowany do młodzieży w wieku 13 – 19 lat. Celem programu jest rozwój w młodych ludziach umiejętności społecznych przydatnych w dorosłym życiu oraz zwiększenie ich wrażliwości na lokalne działania społeczne. Nabór chętnych trwa do 30 maja 2021 r.

Z jednej strony nasz program ma odpowiedzieć na ogólne wyzwania dotyczące młodzieży, kiedy wejdzie w dorosłe życie. Będzie to potrzeba elastyczności, kreatywności, otwartości. Ogromna liczba zawodów, które teraz są obecne w perspektywie kilku lub kilkunastu lat znikną, a w ich miejsce pojawią się nowe. To co podkreślają eksperci wskazuje, że powinniśmy w edukacji skupić się właśnie na umiejętnościach społecznych, które sprawiają, że szybciej jesteśmy w stanie dopasować się do zmian, które nas otaczają. – mówi Jakub Kamiński, prezes Kuźni Inicjatyw “Wiskitki.org” i trener umiejętności społecznych – Bardzo ważne jest w naszym działaniu także to, że ma ono łagodzić skutki pandemii i izolacji młodych ludzi przez wiele miesięcy w domach bez możliwości kontaktu z rówieśnikami.

“Z wyników badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą Social Changes na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, w grupie starszej młodzieży w wieku 15-18 lat i ich rodziców, wynika, że zdalna nauka negatywnie odbija się na zdrowiu, zwłaszcza psychicznym. Aż 49 proc. uczniów i 54 proc. rodziców negatywnie ocenia wpływ nauczania zdalnego na zdrowie fizyczne młodzieży. Wpływ na psychikę jest oceniany niemal identycznie – negatywnie wypowiada się o tym 53 proc. rodziców i 50 proc. uczniów.

Znacząco osłabiły się relacje pomiędzy rówieśnikami – aż 83 proc. narzeka na brak kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami, a już co czwarty uczeń (26 proc.) ma negatywne relacje z otoczeniem rówieśniczym.” (źródło: Raport: Badania postaw wobec nauczania zdalnego, Biuro Rzecznika Praw Dziecka).

W programie pracować będziemy w oparciu o metodę projektu społecznego. Młodzież łączyć się będzie w grupę projektową, której zadaniem będzie zidentyfikować konkretną potrzebę społeczną, zaprojektować konkretne pomysły odpowiadające na tą potrzebę, opracować i zrealizować działania oraz podsumować projekt. Na koniec cyklu zorganizujemy również spotkanie integracyjne, tzw. świętowanie projektu. 

W ramach zespołu projektowego spotykać się będziemy regularnie w Centrum Aktywności Lokalnej w Radziwiłłowie. Młodzież samodzielnie zaplanuje i zrealizuje działania, kontaktować się ze sobą poprzez kanały elektroniczne i podczas spotkań. Liczebność zespołu zależy od ilości chętnych osób.

Pierwsze spotkanie dla młodzieży odbędzie się 12 czerwca w godz. 11.00 – 14.00 w Centrum Aktywności Lokalnej w Radziwiłłowie..

Masz pytania dotyczące udziału w programie? Zadzwoń – tel 799 816 788 lub napisz maila: stowarzyszenie@wiskitki.org

Projekt realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach projektu Wolontariat jako szansa edukacyjna EDUVOL.