Nowe logo i nowa-stara misja!

Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” istnieje od 2009 r. Ponad dekadę działamy już dla mieszkańców naszej gminy i całego powiatu żyrardowskiego. Założycielami Kuźni są mieszkańcy Jesionki, Franciszkowa, Mrozów, Łubna. Część z nas mieszka tutaj od dziecka, część znalazła tu swoje miejsce po przeprowadzce. Mamy marzenie, aby miejsce, w którym mieszkamy, było tętniącą życiem wspólnotą mieszkańców.

Przez tych 12 lat działalności przeszliśmy różne etapy. Zaczynaliśmy od pomysłu otwarcia przedszkola dla dzieci z okolicy. Gdy nie udało się uzyskać funduszy na ten cel, postanowiliśmy organizować mniejsze akcje dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Były to biegi sportowe, rajdy rowerowe, podchody i oczywiście nasze mikołajki dla najmłodszych. Trochę intuicyjnie, trochę na podstawie doświadczeń osób tworzących nasze stowarzyszenie, tak jak potrafiliśmy, chcieliśmy pobudzić aktywność mieszkańców.

Zaczęliśmy pisać projekty grantowe. Dzięki takim wnioskom organizacje pozarządowe mogą uzyskać fundusze np. z gmin, czy ministerstw. Dzięki dofinansowaniom mogliśmy organizować cykliczne zajęcia plastyczne, teatralne, czy pedagogiczne. Później przyszły działania dla seniorów i rodzin potrzebujących wsparcia w wychowaniu dzieci. Im więcej było tych działań, tym bardziej odchodziliśmy od naszego podstawowego celu, jakim była aktywizacja mieszkańców z naszej okolicy, zachęcenie sąsiadów i przyjaciół do wyjścia z domu i wspólnego działania społecznego.

Dlatego postanowiliśmy wrócić do korzeni. Chcieliśmy określić na nowo cel działania i zaprosić do współpracy każdego, kto chce tworzyć pozytywne akcje i inicjatywy dla mieszkańców naszej gminy, a szczególnie w jej południowej części. Bardzo nam zależy na budowaniu więzi między wszystkimi, którzy tu mieszkają. Dzięki wzajemnej życzliwości i zaufaniu, które mamy przekonanie, że coraz mocniej będzie obecne w naszej wspólnocie, uda nam się zrealizować pomysły, które sprawią, że nasze miejsce zamieszkania będzie przyjazne, piękne i atrakcyjne.

Naszą misją jest tworzenie lokalnych inicjatyw społecznych, budujących więzi między ludźmi. Podkreśleniem nowego, choć tak naprawdę starego kierunku działania, jest nowe logo, które symbolizuje aktywność, działanie i energię, którą chcemy wytworzyć zarówno w mieszkańcach jak i w nas samych. Zapraszamy każdego z Was do współpracy! Masz pomysł na działanie? A może chcesz go zrealizować z pomocą sąsiadów i naszą?