Wyjazd studyjny do Krainy Wygasłych Wulkanów

Za nami wizyta studyjna w Kraina Wygasłych Wulkanów. Szukaliśmy tu inspiracji do tego, jak turystycznie i kulturowo rozwijać naszą Gminę Wiskitki. Poznaliśmy Stowarzyszenie Kaczawskie prowadzące m.in. Sudecka Zagroda Edukacyjna i Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”. Odwiedziliśmy lokalną twórczynię Panią Bogusię prowadząca Galerię pod Aniołem. Historia życia i pasja Pani Bogusi była dla zastrzykiem energii i motywacji do działania. Nocleg mieliśmy w przepięknym Pałac w Wojanowie.
Drugi dzień naszej wizyty studyjnej #WKrainieWygasłychWulkanów to spotkanie z pasjonatami ekologii, edukacji i zielarstwa, a więc Martą i Maciejem z Zielony Wulkan – zagroda edukacyjna. Dowiedzieliśmy się jak tworzyć i rozwijać działania edukacyjne. Mieliśmy okazję również samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki – mgiełki odświeżające i lecznicze.
Drugim punktem dnia były odwiedziny Czaple – Wioska Piasku i Kamienia. Wieś licząca niecałe 300 mieszkańców skutecznie realizuje swój plan rozwoju. Powstają atrakcje turystyczne i miejsca spotkań dla mieszkańców. Wszystko wokół lokalnego skarbu jakim są piasek i kamienie. Dawno temu było tu morze. Skamieniałości, które pozostały dają możliwość poznania zasobów geologicznych z przeszłości. Lokalni liderzy skutecznie wykorzystali ten zasób do rozwoju swojej wsi. My poznaliśmy Ewelinę, która jest sołtyską i założycielką Fundacji Heron.
Dzień zakończyliśmy na Zamek Grodziec, który został zbudowany na wygasłym wulkanie.
Przez cały wyjazd przewijało się ciągle jedno hasło: #WSPÓŁPRACA W tym regionie ma ono naprawdę realny wymiar dzięki działalności Kaczawska Sieć Współpracy.
Mnóstwo inspiracji dla nas do działania w Miasto i Gmina Wiskitki.
Kto z nami był? Oczywiście społeczniczki i społecznicy z:
Kgw Miedniewice
Wyjazd realizowany w ramach projektu „Odkrywamy wspomnienia, odkrywamy marzenia” dofinansowanego że środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego