Pałac Sobańskich w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Obecnie jest w trakcie ogromnego remontu i na co dzień nie jest dostępny dla zwiedzających.
Pałac Sobańskich w Guzowie uznawany jest za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Dobra guzowskie były w posiadaniu tak znamienitych rodów jak Szembekowie, Potoccy, Ogińscy (to tu urodził się wybitny kompozytor m.in. słynnego poloneza – Michał Kleofas Ogiński), Łubieńscy, czy właśnie Sobańscy. Pałac w trakcie II wojny światowej został ograbiony przez wojska niemieckie, a następnie rosyjskie. Po wojnie do reszty został ograbiony przez szabrowników i okoliczną ludność, majątek odebrano wtedy ustawą o nacjonalizacji właścicielom, a sam pałac został zamieniony na biura guzowskiej cukrowni oraz mieszkania prywatne jej pracowników. Kaplica pałacowa natomiast od 1948 r. pełni rolę kościoła parafialnego.
Potomkowie ostatnich właścicieli z rodu Sobańskich odkupili od gminy zrujnowany pałac dopiero w 1996 r. Przez długie lata nie było funduszy na profesjonalną konserwację obiektu wraz z terenem przypałacowym. Jednakże już od dekady fundacja, której prezesem jest hrabia Michał Sobański podjęła olbrzymi trud rewitalizacji tej wspaniałej budowli. Dlatego pałac ten, który na co dzień jest wyłączony ze zwiedzania, podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zobaczyć. Oprowadzi nas po nim potomek i spadkobierca tego dziedzictwa – hrabia Michał Sobański oraz Marcin Brzeziński, autor książki o kaplicy cmentarnej Łubieńskich i Sobańskich w Wiskitkach.
Zapraszamy serdecznie w sobotę 16 września o godz. 11:00 przy bramie cmentarnej w Wiskitkach! Zaczniemy od zwiedzania kaplicy cmentarnej Łubieńskich i Sobańskich, by pochylić się również nad ich prochami. Następnie wybierzemy się wspólnie do pałacu w Guzowie, gdzie kontynuować będziemy spacer po pałacu, kaplicy pałacowej oraz przyległym parku. Zapraszamy serdecznie! To będzie prawdziwa gratka!